AGRO RELIKT d.o.o.

AGRO RELIKT d.o.o.

Košarica

PDV je uključen u iznos, a troškovi dostave obračunavaju se prilikom završetka narudžbe.

Search
Close this search box.

Lipidi u biljkama

Naslovna / Rječnik pojmova / Lipidi u biljkama

Lipidi u biljkama su raznolika skupina molekula koje imaju važne biološke funkcije, uključujući pohranu energije, strukturalnu podršku staničnim membranama i sudjelovanje u signalizaciji i obrambenim mehanizmima. Lipidi se odlikuju svojom hidrofobnošću ili slabošću interakcije s vodom, što ih čini pogodnima za određene specifične funkcije u biljnom organizmu. Evo nekoliko glavnih aspekata o lipidima u biljkama:

  1. Vrste lipida u biljkama:
    • Trigliceridi (triacilgliceroli): Služe kao glavni oblik pohrane energije u biljnim sjemenkama. Kada sjeme klija, trigliceridi se razgrađuju kako bi osigurali energiju za početne faze rasta.
    • Fosfolipidi: Ključni su sastojci staničnih membrana. Njihova amfipatska priroda (posjedovanje i hidrofobnog i hidrofilnog dijela) omogućuje stvaranje lipidnih dvoslojeva koji čine temelj staničnih membrana.
    • Steroli: Biljke sadrže specifične vrste sterola kao što su stigmasterol, kampesterol i sitosterol. Oni sudjeluju u stabilizaciji strukture staničnih membrana.
    • Voskovi: Nalaze se na površini lišća i stabljika, gdje tvore kutikulu, voštani sloj koji pomaže u smanjenju gubitka vode i štiti biljku od patogena i okolišnih oštećenja.
    • Pigmenti: Neki lipidi, poput karotenoida (npr. beta-karoten), služe kao biljni pigmenti koji sudjeluju u fotosintezi i štite kloroplaste od fotooštećenja.
  2. Uloga lipida u biljkama:
    • Strukturalna uloga: Lipidi su osnovni sastavni dijelovi staničnih membrana koje omogućuju odvajanje unutarnjeg i vanjskog okoliša stanice te stvaranje unutarnjih odjeljaka unutar stanica.
    • Pohrana energije: Trigliceridi pohranjuju energiju u sjemenkama i voću, pružajući biljkama gorivo za rast i razvoj tijekom klijanja i početnih stadija rasta.
    • Zaštita i otpornost: Voskovi i kutikule smanjuju isparavanje vode i štite biljke od oštećenja izazvanih patogenima, ultraljubičastim zračenjem i nepovoljnim uvjetima okoliša.
    • Signalizacija: Lipidi sudjeluju u signalizaciji unutar biljke, osobito tijekom odgovora na stres i obrane od patogena. Na primjer, fosfatidilinozitolne molekule imaju važnu ulogu u prijenosu signala u stanicama.
  3. Biosinteza lipida:
    • Lipidi se sintetiziraju u biljnim stanicama pomoću različitih metaboličkih putova, od kojih se neki odvijaju u kloroplastima, dok drugi uključuju endoplazmatski retikulum i druge organele.
    • Za biosintezu lipida potrebne su masne kiseline koje se u biljkama sintetiziraju u kloroplastima i zatim pretvaraju u složenije lipide.
  4. Nutritivna vrijednost:
    • Biljna ulja, poput maslinovog, suncokretovog, sojinog i repičinog ulja, bogata su nezasićenim masnim kiselinama koje su važne u ljudskoj prehrani.
    • Neka ulja sadrže omega-3 i omega-6 masne kiseline koje su korisne za zdravlje kardiovaskularnog sustava.

Zaključak: Lipidi su ključni spojevi u biljkama s različitim ulogama koje uključuju pohranu energije, zaštitu od okolišnih uvjeta, strukturalnu potporu staničnim membranama i signalizaciju. Njihova prisutnost i funkcije omogućuju biljkama da se prilagode i prežive u raznolikim uvjetima te pružaju nutritivnu vrijednost u prehrani ljudi.

Melioracija tla

Melioracija tla

Folijarna primjena / Fertirigacija 3 – 8 L/HA

Za usjeve čiji se žetveni ostaci lakše razgrađuju (grašak, pšenica, ječam i sl.), utrošak pripravka je 3-5 litara po hektaru.

Za usjeve s žetvenim ostacima koji se teže razgrađuju (uljna repica, kukuruz, šećerna repa, suncokret i dr.) utrošak pripravka je 5-8 litara po hektaru.

Potrošnja radne otopine 100-300 litara po hektaru. Da biste pojačali učinak, može se koristiti u spremniku s amonijevim nitratom 1-3 kg po hektaru.

Preporuka je melioraciju napraviti 30 dana prije sjetve. Za ozimne kulture preporuka je melioraciju napraviti u jesen.

  • Upute za primjenu proizvoda RELIKT R

    Upute za primjenu proizvoda RELIKT R

  • Sigurnosno tehnički list proizvoda

    Sigurnosno tehnički list proizvoda

Strne žitarice:
(pšenica, ovas, ječam, raž, proso...)

0.3 – 0.4 L/T
Tretiranje sjemena pripravkom prije sjetve. Potrošnja radne otopine 10-15 L/t.


0.3 – 0.4 L/HA
Prskanje biljaka tijekom intenzivnog rasta 2 ili više puta s intervalom od najmanje 10-14 dana između tretmana. Potrošnja radne otopine 150-300 L/ha. Glavne fenofaze: 1) pupanje, 2) klasanje, 3) formiranje lista zastavice. Za ozimne usjeve također proljetno bokorenje. Najkritičnija faza razvoja biljke je bokorenje. U tom razdoblju se određuju pokretači prinosa: broj produktivnih stabljika, duljina klasa, broj zrna u klasu. Smanjenje stresa uzrokovanog tretiranjem herbicidima i vremenskim uvjetima u fazi bokorenja, primjenom Relikta R pridonosi značajnom porastu prinosa do 10-15%

  • Melioracija tla - upute za primjenu

Skip to content