AGRO RELIKT d.o.o.

AGRO RELIKT d.o.o.

Košarica

PDV je uključen u iznos, a troškovi dostave obračunavaju se prilikom završetka narudžbe.

Search
Close this search box.

Metabolizam ugljikohidrata

Naslovna / Rječnik pojmova / Metabolizam ugljikohidrata

Metabolizam ugljikohidrata kod biljaka odnosi se na procese sinteze, razgradnje i pretvorbe ugljikohidrata, koji su ključni za stvaranje energije i građu biljnih stanica. Glavni oblici ugljikohidrata uključuju glukozu, škrob i celulozu.

  1. Fotosinteza – Osnovni proces kojim biljke proizvode glukozu koristeći energiju sunčeve svjetlosti. U kloroplastima se ugljični dioksid (CO₂) i voda pretvaraju u glukozu i kisik (O₂). Glukoza se zatim koristi kao osnovni izvor energije ili kao građevni blok za složenije molekule.
  2. Pohrana ugljikohidrata – Kada biljke proizvedu više glukoze nego što im je potrebno za trenutne energetske potrebe, višak se skladišti kao škrob u kloroplastima i drugim dijelovima stanica. Škrob se koristi kao rezervna energija koju biljka može iskoristiti tijekom noći ili u razdobljima kada fotosinteza nije moguća.
  3. Razgradnja ugljikohidrata – Kada biljka treba energiju, razgrađuje pohranjene ugljikohidrate u procesu poznatom kao stanično disanje. Ovaj proces pretvara glukozu natrag u energiju (ATP), CO₂ i vodu. Stanično disanje može se odvijati aerobno (u prisutnosti kisika) ili anaerobno (bez kisika).
  4. Metabolizam saharoze i drugih šećera – Saharoza je oblik u kojem se ugljikohidrati transportiraju kroz biljku, osobito iz lišća (gdje se proizvodi) prema korijenu, cvjetovima i drugim organima gdje je potrebna energija ili gdje se skladišti.
  5. Celuloza – Glukoza se također koristi za sintezu celuloze, koja je ključna komponenta staničnih stijenki i omogućuje biljkama da imaju strukturalnu čvrstoću.

Metabolizam ugljikohidrata ključan je za održavanje energetske ravnoteže biljaka i omogućuje im rast, razvoj i prilagodbu na promjenjive uvjete okoliša. Pravilna regulacija ovih procesa pomaže biljkama da prežive u stresnim uvjetima poput suše, niskih temperatura ili visoke vlažnosti.

Melioracija tla

Melioracija tla

Folijarna primjena / Fertirigacija 3 – 8 L/HA

Za usjeve čiji se žetveni ostaci lakše razgrađuju (grašak, pšenica, ječam i sl.), utrošak pripravka je 3-5 litara po hektaru.

Za usjeve s žetvenim ostacima koji se teže razgrađuju (uljna repica, kukuruz, šećerna repa, suncokret i dr.) utrošak pripravka je 5-8 litara po hektaru.

Potrošnja radne otopine 100-300 litara po hektaru. Da biste pojačali učinak, može se koristiti u spremniku s amonijevim nitratom 1-3 kg po hektaru.

Preporuka je melioraciju napraviti 30 dana prije sjetve. Za ozimne kulture preporuka je melioraciju napraviti u jesen.

  • Upute za primjenu proizvoda RELIKT R

    Upute za primjenu proizvoda RELIKT R

  • Sigurnosno tehnički list proizvoda

    Sigurnosno tehnički list proizvoda

Strne žitarice:
(pšenica, ovas, ječam, raž, proso...)

0.3 – 0.4 L/T
Tretiranje sjemena pripravkom prije sjetve. Potrošnja radne otopine 10-15 L/t.


0.3 – 0.4 L/HA
Prskanje biljaka tijekom intenzivnog rasta 2 ili više puta s intervalom od najmanje 10-14 dana između tretmana. Potrošnja radne otopine 150-300 L/ha. Glavne fenofaze: 1) pupanje, 2) klasanje, 3) formiranje lista zastavice. Za ozimne usjeve također proljetno bokorenje. Najkritičnija faza razvoja biljke je bokorenje. U tom razdoblju se određuju pokretači prinosa: broj produktivnih stabljika, duljina klasa, broj zrna u klasu. Smanjenje stresa uzrokovanog tretiranjem herbicidima i vremenskim uvjetima u fazi bokorenja, primjenom Relikta R pridonosi značajnom porastu prinosa do 10-15%

  • Melioracija tla - upute za primjenu

Skip to content