AGRO RELIKT d.o.o.

AGRO RELIKT d.o.o.

Košarica

PDV je uključen u iznos, a troškovi dostave obračunavaju se prilikom završetka narudžbe.

Search
Close this search box.

Proteini u biljkama

Naslovna / Rječnik pojmova / Proteini u biljkama

Proteini u biljkama su esencijalne molekule koje imaju ključne uloge u rastu, razvoju i održavanju vitalnih funkcija biljaka. Oni su sastavljeni od aminokiselina koje su povezane peptidnim vezama, a njihov specifičan slijed određuje njihovu strukturu i funkciju. Evo nekoliko ključnih aspekata o proteinima u biljkama:

  1. Uloge proteina:
    • Enzimi: Mnogi biljni proteini djeluju kao enzimi, koji kataliziraju biokemijske reakcije potrebne za metabolizam, fotosintezu, diobu stanica i sintezu drugih važnih molekula.
    • Strukturni proteini: Daju mehaničku potporu biljnim stanicama i tkivima. Na primjer, aktin i tubulin sudjeluju u stvaranju citoskeleta koji održava oblik stanice i pomaže u kretanju organela unutar stanice.
    • Skladišni proteini: Nalaze se u sjemenkama i koriste se kao izvor aminokiselina tijekom klijanja. Primjeri uključuju gliadin i glutenin u pšenici te zein u kukuruzu.
    • Signalni proteini: Sudjeluju u prijenosu signala koji reguliraju različite procese poput rasta, odgovora na stres i cvjetanja.
    • Transportni proteini: Pomažu u prijenosu molekula kroz stanične membrane, primjerice proteini koji prenose vodu i nutrijente kroz membranu stanica.
  2. Proteini povezani s fotosintezom:
    • Rubisko (Ribuloza-1,5-bisfosfat-karboksilaza/oksigenaza): Najzastupljeniji enzim u biljkama i ključan za fiksaciju ugljikovog dioksida tijekom fotosinteze.
    • Proteini u tilakoidnim membranama: Sudjeluju u prijenosu elektrona i stvaranju ATP-a i NADPH-a, molekula koje pogone tamne reakcije fotosinteze.
  3. Obrambeni proteini:
    • Antimikrobni proteini: Pomažu biljkama da se obrane od patogena, kao što su defenzini i fitoaleksini.
    • Proteinaze inhibitori: Pomažu u zaštiti biljaka od herbivora sprječavanjem probave proteina kod napadača.
  4. Sinteza proteina:
    • Biljke, poput svih drugih organizama, sintetiziraju proteine pomoću informacija pohranjenih u njihovoj DNK. Proces uključuje transkripciju gena u glasničku RNK (mRNA) i prevođenje mRNA u aminokiselinski slijed na ribosomima.
    • Većinu aminokiselina biljke mogu same sintetizirati, ali za njihov rast su potrebni i određeni esencijalni minerali poput dušika koji je ključan za sintezu aminokiselina.
  5. Važnost proteina za ljude:
    • Proteini iz biljaka važni su izvor proteina za ljude, posebno u vegetarijanskoj i veganskoj prehrani. Leguminoze (npr. grah, leća) i žitarice sadrže visoke koncentracije biljnih proteina.

Zaključak: Proteini su esencijalne molekule koje obavljaju brojne funkcije u biljkama, uključujući katalizu kemijskih reakcija, strukturnu potporu, prijenos signala i obranu od patogena. Oni su ključni za održavanje zdravlja biljaka i igraju važnu ulogu u njihovom rastu i razvoju.

Melioracija tla

Melioracija tla

Folijarna primjena / Fertirigacija 3 – 8 L/HA

Za usjeve čiji se žetveni ostaci lakše razgrađuju (grašak, pšenica, ječam i sl.), utrošak pripravka je 3-5 litara po hektaru.

Za usjeve s žetvenim ostacima koji se teže razgrađuju (uljna repica, kukuruz, šećerna repa, suncokret i dr.) utrošak pripravka je 5-8 litara po hektaru.

Potrošnja radne otopine 100-300 litara po hektaru. Da biste pojačali učinak, može se koristiti u spremniku s amonijevim nitratom 1-3 kg po hektaru.

Preporuka je melioraciju napraviti 30 dana prije sjetve. Za ozimne kulture preporuka je melioraciju napraviti u jesen.

  • Upute za primjenu proizvoda RELIKT R

    Upute za primjenu proizvoda RELIKT R

  • Sigurnosno tehnički list proizvoda

    Sigurnosno tehnički list proizvoda

Strne žitarice:
(pšenica, ovas, ječam, raž, proso...)

0.3 – 0.4 L/T
Tretiranje sjemena pripravkom prije sjetve. Potrošnja radne otopine 10-15 L/t.


0.3 – 0.4 L/HA
Prskanje biljaka tijekom intenzivnog rasta 2 ili više puta s intervalom od najmanje 10-14 dana između tretmana. Potrošnja radne otopine 150-300 L/ha. Glavne fenofaze: 1) pupanje, 2) klasanje, 3) formiranje lista zastavice. Za ozimne usjeve također proljetno bokorenje. Najkritičnija faza razvoja biljke je bokorenje. U tom razdoblju se određuju pokretači prinosa: broj produktivnih stabljika, duljina klasa, broj zrna u klasu. Smanjenje stresa uzrokovanog tretiranjem herbicidima i vremenskim uvjetima u fazi bokorenja, primjenom Relikta R pridonosi značajnom porastu prinosa do 10-15%

  • Melioracija tla - upute za primjenu

Skip to content